Az elmúlt néhány év során minden pénzügyi szolgáltató szervezet megismerkedhetett a big data koncepciójával. A széles körben terjedő digitalizáció eredményeképp pedig ma már minden munkahely egyben büszke big data-tulajdonos is. De nem lenne itt az ideje azt is fontolóra venni, hogy hogyan lesz mindez üzletileg hasznos?
Mennyire nagy?
Mindannyian érezzük, hogy a digitalizáció terjedésével és egyre több szereplő bekapcsolódásával egyre több adat keletkezik, de ha számokat akarunk látni, amelyek alátámasztják az érzéseinket: az IDC azt mondja, 2025-re 163 zetabájt lesz. Ez tízszer több, mint a mostani, és a cégek részesedése a tortából 60 százalék. Nem meglepő tehát az sem, hogy a pénzügyi szolgáltató iparág is rengeteg adatot termel. Tranzakciók százmilliárdjait bonyolítják le minden nap, és a szabályozási követelmények, amelyek ezeknek a tranzakcióknak az információit hozzáférhetően tartják, a fent említett adatmennyiség jó részét kiteszik.
A pénzügyi szolgáltatók big data-befektetései, beleértve az adatvagyon menedzselését és elemzését, 2018-ban elérik a 9 milliárd dollárt (SNS Telecom & IT), és a következő három évben 17 százalékos éves növekedést mutatnak majd. Az IDC szerint a bankszektor az egyik, amely a legtöbbet fog költeni big datára és üzleti analitikai megoldásokra. Ugyanakkor ezt a rengeteg költés egy másik iparágat is fellendít, méghozzá a szoftvergyártókét. A big data megoldásokból származó bevételek 2017-ben 149 milliárd dollárra rúgtak, és ez az összeg öt éven belül majdnem duplájára, 260 milliárd dollárra nő majd.
Mennyire hasznos, ami nagy?
A probléma az, hogy a cégek által összegyűjtött legtöbb adat úgy marad: összegyűjtve, de sohasem elemezve. Csak remélhetjük, hogy a helyzet javult a Forrester 2016-os felmérése óta, amikor a cégek adatvagyonának 60-73 százaléka teljesen kihasználatlan volt. Ez tehát egy kincsesbánya lehet, és nem csak (direktben) a nagyobb bevétel szempontjából. Az analitika segít a vállalatoknak az ügyfél-elkötelezettség növelésében és új termékek kitalálásában, amelyek létfontosságúak a mai üzleti környezetben. A Dresdner Advisory Services 2017-es tanulmányában máris jobb képet fest, állítva, hogy a cégek 53 százaléka már használ üzleti analitikát, közülük is leggyorsabban a távközlési és pénzügyi szektor adaptálja az új technológiát.
Használja az ügyfelek megelégedésére
Tehát a big data-elemzés az előre vezető út a pénzügyi szolgáltatások számára is. De melyek a legjobb gyakorlatok ezen a területen? A jelenlegi üzleti környezetben nem lehet sikert elérni anélkül, hogy megértenénk az ügyfeleinket. A pénzügyi szolgáltatóknak is jobban ki kell szolgálniuk a vevőiket, különösen mivel az egész szektor folyamatos fenyegetésnek van kitéve az új piaci szereplőktől, amelyek már mindent erre az elvre építenek fel. Adatszempontból a legalapvetőb, hogy olyan adatot gyűjtsünk, amely tiszta és biztonságos használni, és innen lehet fejleszteni abba az irányba, amikor az analitika révén növeljük az ügyfél-elégedettséget.
Az ügyfél viselkedése sok támpontot ad arra vonatkozóan, hogy milyen marketing-tevékenységgel találnánk célba nála, könnyebbé teszi a hitelbírálatot, akárcsak a csalások felderítését. Az újfajta viselkedési mintázatok innovációra sarkallják a cégeket, például hogy olyan új kereskedési megoldásokat vezessenek be, mint amilyen a High-Frequency Trading (HFT), ahol az adat-algoritmusok keresik meg a kereskedési lehetőségeket és hozzák meg a döntéseket, emberi beavatkozással vagy akár anélkül.
Felfedezésre váró területek
Ha a vevőre alapozzuk az üzleti döntéseinket, az első dolog, hogy kitaláljuk, mit akar valójában. A bankoknak nehézséget okozhat alkalmazkodni ehhez a nézőponthoz, hozzátéve, hogy a kisebb bankok általában jobban ráéreznek erre, de a pontos targetálást egyikük sem hagyhatja figyelmen kívül. A nagyobb bankok harmadik felet is bevonhatnak, hogy segítsen a marketing és értékesítési tevékenység targetálásában.
A vevői viselkedésről (például megtakarítási és költési szokásokról) rendelkezésre álló adatok elemzése által a bankok jobban az ügyfélre szabott termékajánlókat tudnak készíteni. A big data azt is lehetővé teszi, hogy pontosabban mérjük fel a kockázatokat, és ez azt eredményezheti, hogy több hitelterméket tudunk eladni anélkül, hogy a kölcsönző szervezet kockázatát növelnénk.
Az olyan tevékenységek, amelyekhez személyes találkozás szükséges, mint például egy konzultáció, szintén profitálhatnak a big data-használatból, hiszen a tanácsadóknál rögtön kéznél lesznek a célzott ajánlatok, amikor az ügyféllel találkozik. Sőt, a tanácsadó viselkedésének elemzése is hasznos lehet a teljesítmény- és erőforrás-menedzsment számára.
A biztosítási iparág számos alszektorának származhat előnye a kockázatmenedzsmentben is használható új technológiából. A big data-elemzések segítségével készült felmérések az autóbiztosítást és az egészségbiztosítást is átalakítják, lehetővé téve a biztosítóknak, hogy hatékonyan jutalmazzák a biztonságos és megelőzésre fókuszáló viselkedési mintákat. Egy ilyen elemzés képes alacsonyan tartani a költségeket mint a biztosító, mind az ügyfél számára.
Végsősoron a big data egy olyan jövő felé vezeti a pénzügyi szolgáltatókat, amelyben az ügyfelek elégedettségét személyes, lokális, és valós idejű szolgáltatásokkal tudják elérni, megtartani, és növelni.